Çeşitlerine göre halı yıkama

Hangi Halı Nasıl Yıkanır, Halı Temizleme Teknikleri, Halıların saklanması ev ambalajlanması :

 
 
Bünyan Halıları Yıkama: Bünyan halılarının 1 cm2 sinde 16 ile 30 arasında ilmek bulunur. İlmek sayısının artması halının değerini ve kalitesini artıran önemli bir kriterdir. Bünyan Halısının yıkanarak temizlenmesi esnasında bu hassas ilmeklerin zedelenmesini önlemek gerekir. Tel fırça ya da hassasiyet oranı düşük olmayan makineli yıkamalar bu ilmeklere zarar verebilir. Bu nedenle Bünyan halısını tanıyan bir uzman tarafından hassas yıkama yapılmalıdır. Ayrıca Bünyan halılarının en önemli özelliklerinden birisi de renkleridir. Bünyan halıları üç ana kategoride sınıflandırılır. Göbekli Bünyan Halıları, Geometrik Desenli Bünyan Halıları ve Çiçekli Bünyan Halıları. Antalya Halı Yıkama olarak Bünyan halılarını yakından tanıyoruz ve yün iplikler ve pamuk ipliklerle dokunan bu halıların, gerek desen gerek renklerinde bir solma ya da bozulma olamadan temizlenmesini sağlıyoruz.
 
 
 
 

Hereke Halısı Yıkama
Hereke Halısı Yıkama

 
 
İpek Halıları Yıkama: En değerli Halı hammaddesi olan ipekten yapılmış halılarınızın yıkanması en çok özen gerektiren yıkama çeşididir. Kimyasal madde içermeyen bitkisel ipek halı şampuanı kullanılarak yıkanmalıdır. Ayrıca yıkamada kullanılan suyun kireç düzeyi ve sertliği bir halıyı bozabilir. Bu yüzden arıtılmış saf su ile ipek halılarınızı yıkamaktayız. İpek halı yıkandıktan sonra eve teslim edilinceye kadar özel ambalajı ile muhafaza edilerek Antalya Halı yıkama tarafından evinize teslim edilecektir. İpek halıların yıkanması konusunda da uzman Antalya Halı Yıkama personellerimize güvenebilirsiniz.
 

 
 
Isparta Halıları Yıkama: Isparta halıları canlı renkleri ve desenleri ile ön plana çıkar. Zemin renkleri Beyaz ya da Lacivert olur. Desen renkleri ise Kiremit kırmızısı, bej, petrol yeşili, kirli sarı kullanılır, desen kenarlarında ise siyah ve kahverengi tonlarında olabilir. Bu renk cümbüşü halıların herhangi bir halı şampuanı kullanılarak yıkanmaya kalkılması neticesinde renklerde birbirine karışma, solma olabilir. Şampuan seçimi çok önemlidir. Ve leke çıkarıcı ilaç kullanımı sadece profesyoneli tarafından yapılmalıdır. Antalya Halı Yıkama olarak Isparta halılarının yıkanması, kaldırılacak halıların bir sonraki sezona kadar hava alabileceği şekilde sarılması ve saklanması, ambalajı konusunda bize güvenebilirsiniz.

 
 
 
Milas Halıları Yıkama: Milas Halılarının yapımında Yün ve Kök Boya yani tamamen doğal hammaddeler kullanılmıştır. Yapımında hiçbir kimyasal bulunmayan bu değerli halıların yıkanması ve temizlenmesi esnasında da hiçbir kimyasal kullanılmamalıdır. Klasik Milas Halıları sadece arap sabunu kullanılarak yıkanır, bol su ile durulanır ve gölgede kurutulur. Barok stilinde olan Milas Halılarında ise özel halı şampuanı kullanılabilir tazyikli su ile durulandıktan sonra yine gölgede kurutulmalıdır. Gölgede kurutulması gereken bu halının kuruması uzun sürerse ve nemli ortamda bulunursa koku yapması muhtemeldir. Bu nedenle yapay bir rüzgar oluşturduğumuz kurutma vantilatörleri ile güneş görmeden kuruttuğumuz Milas halılarını ambalajlarken de hava almasına özen gösteriyoruz.
 
 

 
 
 
Shaggy Halıları Yıkama: İnce ve parlak tüyleri ile son zamanlarda salonları süsleyen, bebeklerimizin üstünde vakit geçirmesinden zevk aldığımız bu hassas yapay halıların bilinçsizce yıkanması sonucunda bu ince ve parlak tüylerin sertleştiği, keçelendiği, yumuşaklığının ve parlaklığının kaybolduğunu forumlarda küçük bir arama yaparsanız bolca okuyabilirsiniz. Ülkemizin bu kadar meşhur halısı varken bu halılara para vermeyin demiyoruz ancak aldıysanız ve temizlenmesi gerekiyorsa kendiniz denemeyin veya tecrübesiz kişilere emanet etmeyin diyoruz. Antalya Halı yıkama olarak Shaggy (Şagi) Halı yıkaması konusunda da uzmanız. İnce ve parlak tüylerin ilk günkü gibi ışıldayacağından emin olabilirsiniz. Sadece orijinal Shaggy şampuanı kullanarak bu garantiyi sizlere sunabiliyoruz.
 
 

 
 
 
Hereke Halısı Yıkama: Sultan Abdülmecid Dolmabahçe Sarayını baştan sona halı ile donatmak ister ve İzmit / Hereke de bir dokuma tezgahı kurdurur. 1843 yılında bu tesis dünyada olmayan desenlerde bu özel halıları üreterek saraya göndermeye başlar. Uzun yıllar boyunca saray dışında kullanılmasına yasak getirilen bu özel halılardan birine sahipseniz dünyanın en ince ve sıkı dokunan halının yıkanmasını sadece bir profesyonele yaptırmalısınız. Antalya Halı Yıkama olarak Hereke Halınızın Pamuk üstü yün veya ipek olmasına göre farklı teknikler kullanılarak temizliğini yapmaktayız.
 

 
 
Yörük Halıları Yıkama: Küçük motifleri, doğal malzemeler kullanılarak elde edilmiş renkleri, birbirine çok yakın renkleri ile Yörük halılarının yıkanması ve temizliğinde de dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır. Öncelikle ilmiklerin arasındaki kıl ve pisliklerin temizlenmesi tazyikli hava ile yapılır. Yıkama makinesi uygun programlanır ve uygun temizlik malzemesi seçilir. . Uzun süreli saklamalarda naftalin kesinlikle kullanmayın. Naftalin Yörük Halılarında kullanılmaz.
Yün Halıları Yıkama: Yün Halı kullanmanın sağlıklarını anlatmaya gerek yok. Doğal bir malzeme olarak halıda en çok tercih edilen hammadde olup diğer bir doğal hammadde olan ipek halılara göre ekonomik olması ve Türk kültüründe bulunması nedeniyle hemen hemen her evde bir yün halı vardır. Sağlık açısından kullanılmasını tavsiye ettiğimiz yün halıların senede iki kez de yıkanması gerekir. Yün yalıları 12 ay kullanabilirsiniz dolayısıyla ilk bahar da ve son baharda da yıkatmalısınız. Bazı evlerde ise sadece kışın yün halılar kullanılır ve ilk baharda yıkatılarak kaldırılır. Tekrar serileceği sonbahara kadar kesinlikle hava almayan naylon torbalar, muşambalar ile sarılmamalıdır. Yün Halılar nefes alabileceği özel ambalajı ile sezonu dik bir şekilde geçirmelidir. Antalya Halı Yıkama olarak Yün halılarınızı yerinden alıp, yerine teslim etmekteyiz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir